Foka szara

kot bengalski

Kto chociaż raz będąc w zoo nie zachwycał się ujmującym pyszczkiem foki? Zwierzę to budzi w nas niepohamowaną sympatię ze względu na swoją towarzyską naturę, czarujące oczy i długie wąsy, które przypominają nam naszych domowych pupili – psy i koty. Jednak życie fok na wolności nie jest wcale sielanką i zwierzęta te zagrożone są wyginięciem, spowodowanym skandaliczną działalnością człowieka i jego gospodarką ekologiczną.

Foka szara to gatunek drapieżnego ssaka wodnego z rodziny fokowatych. Obecnie jej populacja w wodach Bałtyku szacowana jest na ok.

24 i pół tysiąca osobników. Liczba ta może wydawać się wysoka, gdy zestawimy ją z populacją foki szarej z lat 70 i 80 ubiegłego wieku, gdy wynosiła około 3 do 4 tysięcy, jednak w połowie XIX stulecia Bałtyk był domem dla 100 tysięcy osobników tego gatunku.

Foki szare prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Na lądzie są jednak ociężałe i niezgrabne, ale w wodzie zamieniają się w prawdziwe syreny.

Potrafią wykonywać rozmaite akrobację, są niezwykle zwinne oraz potrafią pozostawać pod powierzchnią wody nawet do 10 minut. Foki żywią się głównie rybami, na które polują indywidualnie i w stadach.

www.ksiega2012powodow.pl