Gągoł

www.medyczny-info.pl

Gągoł to nieduży ptak wędrowny z rodziny kaczkowatych. Występuje w chłodniejszych rejonach Europy i reszty świata. Zamieszkuje północną i środkową Europę oraz północną Azję oraz Amerykę Północną.

Zimuje w zachodniej Europie oraz w południowej części Starego Kontynentu. W Polsce ptak ten jest niestety bardzo nielicznym ptakiem lęgowym. Występuje najczęściej na Pomorzu Mazurach oraz Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej.

Zimą można go spotkać dosyć licznie na plażach Bałtyku, gdyż w tym okresie gągoł odbywa swoją podróż do ciepłych krajów. W Polsce ptak ten objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i wszelkie polowania, chwytanie, więzienie i straszenie gągoła jest surowo zabronione. Niegdyś umiarkowanie liczna populacja gągoła w naszym kraju gwałtownie spadła wskutek działalności człowieka.

Głównym powodem ograniczenia występowania tego ptaka na terytorium naszego kraju jest wycinanie drzew, w których gągoł zakłada swe dziuple, oraz ograniczanie terytorium lęgowego. Obecnie prowadzone są starania nad przywróceniem tego gatunku, które opierają się głównie na zapewnieniu gągołowi sztucznych miejsc lęgowych.

Sklep jeździecki historia.bankowo.org.pl

Może Ci się również spodoba