Jak dopasować czaprak do siodła?

Jazda konna bez wątpienia nie należy do najtańszych sportów. Już samo uprawianie tej dyscypliny związane jest z dość sporymi kosztami. Jednocześnie, jeśli chcesz poważnie podejść do tematu, konieczna jest dosyć znacząca inwestycja w odpowiedni sprzęt. Nie należy na nim oszczędzać, by prawidłowo zadbać zarówno o komfort konia, jak i jeźdźca. Ważnym elementem wyposażenia każdego takiego duetu bez wątpienia jest czaprak. Przy jego wyborze powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj siodła, z którym będzie użytkowany.

Jeśli poszukujesz takiego, który sprawdzi się pod siodłem ujeżdżeniowym, zwróć uwagę na te o profilach opisywanych lierami D, DR lub DL. W sklepach jeździeckich znajdziesz także czapraki dla kucyków – szukaj tych z symbolem PD. Pod siodło ujeżdżeniowe oraz wiele innych rodzajów siodeł sprawdzi się także model VSD, uznawany za bardzo uniwersalny. Za podobnie wszechstronne czapraki możemy uznać także te, na których znajdziemy oznaczenie VS. Jeśli szukasz czapraka pod siodło skokowe, dobrze sprawdzi się ten z oznaczeniem S. Doskonałym wyborem będzie także czaprak VSS.

Warto o tym pamiętać, mając na uwadze fakt, że inne sprzęty o tym oznaczeniu możemy wykorzystywać w rozmaitych sytuacjach.

dokocats