Jakiego języka programowania się uczyć?

www.galapagosmusic.pl

Jakiego języka programowania się uczyć? Pytanie to zadają sobie młodzi adepci programowania na całym świecie – ciężko jednak znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy bowiem od naszych zainteresowań, potencjału, zaangażowania w naukę, a także pewnych trendu na rynku. W tej kwestii więc można sformułować jedynie kilka ogólnych wskazówek.

Na początku nauki programowania warto wybrać język w miarę uniwersalny, który ma obecnie dość szerokie zastosowanie. Teraz są to przede wszystkim C# oraz Java. Popularny wśród pracodawców jest także Python oraz Ruby jednak ze względu na to, że są to języki dynamiczne, ich nauka może być o wiele trudniejsza.

Nie warto natomiast skupiać się na językach mało już popularnych – jak COBOL czy Fortran. Fakt, na rynku pracy brakuje programistów znających ten języki, wciąż istnieją natomiast programy w nich napisane, o które ktoś musi dbać (są to np. systemy bankowe).

Jeśli już znajdziemy pracę polegającą na używaniu tych języków, najprawdopodobniej więc nie będzie ona zbyt ciekawa – wszystko opierać się będzie tylko na utrzymywaniu istniejącej struktury.