Język asemblera

Język asemblera to rodzaj języka programowania, z którym nie spotkają się twórcy aplikacji mobilnych, programów komputerowych czy stron internetowych. Bardzo dobrze znają go natomiast osoby zajmujące się programowaniem procesorów.

Język asemblera w odróżnieniu od, np. C, Javy, Pythona czy Ruby to język niskopoziomowy – oznacza to, że jego składnia w ogóle nie przypomina języka używanego na co dzień, a z nazw typów danych i funkcji nie domyślimy się za jakie działania są one odpowiedzialne.

Składnia tego języka programowania to składnia bardzo skomplikowana – dodatkowo występują w niej pewne różnice – w zależności jakiego asemblera (czyli programu tłumaczącego) używamy oraz od tego, jaki na jaki procesor przygotowujemy kod. W niektórych odmianach tego język występują również tzw.

mnemoniki. Obecnie języki asemblera straciły nieco na znaczeniu – nie pisze się w nich już całych programów, a jedynie stosuje się w przypadku programowania mikrokontrolerów, sterowników sprzętu, a także systemów wbudowanych.

Może Ci się również spodoba