Meble i ich podział

okiem-lekarza.pl

Meble to przedmioty, służące do ich użytkowania w zakresie mieszkalnym, ale i publicznym. Są to elementy, które można przenosić, przesuwać, rozkręcać, malować, przetwarzać, należą więc do tzw. ruchomości. Przeciwieństwem ruchomości są oczywiście nieruchomości, do których zalicza się m.in. schody. Istnieje wiele materiałów, służących do wytwarzania mebli, a najpopularniejsze z nich to: drewno, kamień, tworzywa sztuczne, szkło, czy plastik. Należy wspomnieć także, że meble pełnią dwie ważne funkcje:

  • Wizerunkową, która odpowiada za wpasowanie się do wnętrza lub jakiejś przestrzeni. Obecnie panuje bardzo wielka rozbieżność trendów, które zmieniają się z roku na rok. Największe na świecie sklepy meblowe bardzo łatwo wpasują się w gusta każdego użytkownika, ze względu na umiejętność tworzenia przedmiotów uniwersalnych lub o różnych kolorach. Na pomoc niezdecydowanym przychodzą tzw. architekci wnętrz, czyli osoby o bardzo dużym poczuciu estetyki, na co dzień zawodowo związani z wyposażaniem mieszkań, domów, miejsc użyteczności publicznej w meble. Potrafią nie tylko dopasować się do stylu i preferencji klienta, ale są także świetnymi doradcami;
  • Funkcjonalną, która odpowiada za pełnienie funkcji danego mebla.

    Przykładowo – szafa przechowuje rzeczy, na kanapie się siedzi, a na łóżku śpi. Jest to bardzo ważny element, ponieważ jego dobór zależy od indywidualnego klienta. Każdy ma inne poczucie nie tylko estetyki, ale i wygody. Dla niektórych bardziej odpowiednia będzie minimalistyczna kanapa, na której można napić się filiżanki herbaty, a inni będą raczej zadowoleni z dużego narożnika, który pomieści kilkuosobową rodzinę.

Najbardziej znane rodzaje mebli to: Kanapa, która odpowiedzialna jest za możliwość leżenia lub siedzenia na niej. Często zbudowana w formie szkieletowej (zawiera siedzisko i oparcie, a także podpórki na łokcie); Fotel, podobnie jak powyższy przykład służy zarówno odpoczynkom w formie siedzącej, ale i leżącej (kiedy ma możliwość rozłożenia); Stół – bardzo ciekawy mebel, który z reguły służy do spożywania na nim posiłków. Składa się z nóżek oraz blatu. Stół może być wytworzony z przeróżnych materiałów, a jego ostateczna wersja zależy znacznie od pomysłu projektanta lub wizji; Toaleta – element, który raczej z reguły jest przypisany kobietom. A to wszystko dzięki swojej funkcjonalności. Bowiem jest to mebel, składający się z trzech głównych elementów: lustra, blatu i szuflad. Umożliwia segregowanie kosmetyków, produktów do stylizacji włosów; Szafa – szkieletowa konstrukcja, zazwyczaj wykonana z przeróżnego rodzaju drewna. Może mieć przeróżne kolory i ostateczny styl. Służy głównie do przechowywania ubrań i innych elementów stylizacyjnych.

krzesła iso Meble Bydgoskie