Mewa siwa

Mewa siwa to gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny mewowatych. Problematyczne jest nazewnictwo tego gatunku, gdyż w literaturze ornitologicznej, jak i w powszechnym nazewnictwie gatunek ten często bywa nazywany mewą pospolitą. Stoi to w sprzeczności z liczebnością tego gatunku, tak więc poprawniejszą nazwą jest mewa siwa. Mewa siwa zamieszkuje północną Eurazję i Amerykę Północną.

W Polsce gnieździ się do trzech i pół tysiąca par. Największe skupisko mewy siwej można spotkać w środkowym odcinku Wisły. Od połowy XX wieku mewy siwe zaczęły się zapuszczać coraz bardziej w głąb lądu. Mewy siwe nie mają zaznaczonego dymorfizmu płciowego, ale za to różnią sie od siebie ze względu na wiek.

Nie powinno nastręczyć problemu rozróżnienie osobnika młodego od starego, gdyż młodociane mewy mają szare upierzenie. Mewy siwe występują głównie na brzegach rzek, jezior, mórz, ale można je spotkań również w górach i na nizinach. Czasami mewy siwe sprowadzają się w obręb miasta. Mewa siwa jest nieco większa od sowy śmieszki, a jej odgłos jest wyższy.

http://suplementydiety.net/ faktymity.com.pl