Szpak zwyczajny

Każdy kto posiadał na swoim ogrodzie, sadzie lub podwórku czereśnię i wiśnię zna tego gościa. Ten niewielkich rozmiarów ptak potrafi spędzić sen z powiek niejednemu sadownikowi, gdy do jego przysmaków należą owoce czereśni i wiśni.

Szpak zwyczajny to gatunek małego ptaka z rodziny szpakowatych. Często bywa mylony z kosem, ale w przeciwieństwie do tego pierwszego jego upierzenie odznacza się metalicznym połyskiem i ozdobione jest dodatkowo licznymi białymi plamkami.

Jesienią rzeczywiście może przypominać jednak kosa, gdyż jego upierzenie zmienia barwę na niemal czarną. Szpak doskonale naśladuje odgłosy innych ptaków a nawet głos ludzki.

Naśladowane odgłosy często przeplata z własnym śpiewem i daje dzięki temu interesujące koncerty. Długość dorosłych osobników sięga do 20 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł nieco ponad 35.

Jako miejsce swojego przebywania szpak preferuje zadrzewione ogrody i parki oraz zadrzewienia śródpolne. Pierwotnie szpak był ptakiem typowo leśnym, ale ekspansywna polityka ludzka zmusiła go do zmiany jego przyzwyczajeń i biotopu.

https://dokocats.pl/?m=7