Patrząc na frekwencję głosowania, czy to w odniesieniu do spraw dotyczących kraju i możliwości wyrażania swojej opinii przez wszystkich jego, pełnoletnich obywateli, czy to w różnych firmach, można dojść do wniosku, że wielu ludziom nie zależy na tym, aby mogli wpływać na sprawy, które ich dotyczą. Dlatego poszukiwane są rozwiązania, które miałyby sprawić, że więcej ludzi będzie brało udział w głosowaniu. Dlatego też z jednej strony oferowana jest aplikacja do głosowania online. Jej zwolennicy uważają, że zachęci ona więcej osób do zaangażowania się w to, co może od nich zależeć, znowu przeciwnicy wskazują przede wszystkim na jej wady.

Jak więc działa taka aplikacja do głosowania online i czy faktycznie powinniśmy jej zaufać?

Co zyskamy, jeśli wykorzystana zostanie aplikacja do głosowania online?

Przede wszystkim zanim odrzucimy jakiś pomysł, w pierwszej kolejności powinniśmy się zapoznać z tym, co zyskamy jeśli zdecydujemy się go wprowadzić. Główną zaletą jaką daje nam aplikacja do głosowania online jest to, że głosować można z każdego miejsca na świecie, pod warunkiem, że będziemy mieli dostęp do internetu i odpowiedniego pliku z odpowiedziami. To oznacza, że aplikacja do głosowania online pozwala oddać głos nie tylko tym ludziom, którzy z powodu choroby czy wieku nie mogą opuszczać swojego domu, ale również tym, którzy w sprawach służbowych musieli akurat opuścić swoje miejsce zamieszkania. Dodatkowo jeśli zostanie wykorzystana aplikacja do głosowania online, to możemy być pewni, że głosy będą na bieżąco zliczane i analizowane, a to oznacza, że wyniki będą mogły być udostępnione w znacznie krótszym czasie.

Czy aplikacja do głosowania online ma jakieś wady?

Powinniśmy nie tylko patrzeć na to, jakie zalety ma dane rozwiązanie, ale również na to, jakie ma wady. Jeśli chodzi o te, które posiada aplikacja do głosowania online, to musimy zdać sobie sprawę z tego, że niezbędny jest tutaj sprzęt z dostępem do internetu, jak i samo łącze. Może to oznacza, że starszym osobom trudno będzie oddać w ten sposób głos. Co więcej, chociaż aplikacja do głosowania online posiada odpowiednie zabezpieczenia, aby głos mogła oddać tylko ta jedna, uprawniona do tego osoba, to i tak nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy w momencie jego oddawania, nikt nie próbował na danego obywatel wpłynąć.

Poza tym, nie ma zabezpieczeń, których nie dałoby się obejść, a to oznacza, że można mieć wątpliwości, czy obecnie aplikacja do głosowania online jest odpowiednio zabezpieczona przed możliwością ingerowania z zewnątrz w jej wyniki. Z pewnością warto szukać rozwiązań, które pozwolą nam na zachęcenie ludzi do głosowania. Taka aplikacja do głosowania online na pewno sprawdzi się w mniejszym gronie, jak chociażby firma, gdzie każdy pracownik będzie mógł oddać anonimowo głos, wszystko będzie od razu zliczane, a co więcej, będą mogli głosować, bez konieczności pojawienia się w firmie. Nie mniej musimy się zastanowić, czy na chwilę obecną, przy rozwiązaniach którymi dysponujemy, taka aplikacja do głosowania online będzie odpowiednia do wykorzystania podczas głosowania uwzględniającego wszystkich obywateli danego kraju, którzy są uprawnieni do oddania takiego głosu.

Takie rozwiązanie z pewnością ma wiele zalet i warto je wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji, ale jednocześnie nie możemy zapominać o wadach, od których jednak nie jest wolna. Nie mniej, takie głosowanie może się okazać naszą przyszłością.