Każdy z nas wie chyba jak wygląda dudek. Chociaż rzadko przychodzi nam zobaczyć tego ptaka w naturalnym środowisku, to długi wachlarzowaty czub na jego głowie jest bez wątpienia jego znakiem rozpoznawczym.

Dudek doceniony został również przez producentów motocykli WSK, którzy ochrzcili tak niegdyś jeden z modeli. Jeżeli o przemyśle mowa, to należałoby wspomnieć o jego ciemnej stronie, która ma również wpływ na liczebność tego ptaka.

Populacja dudka w Polsce gwałtownie spada i obecnie jego liczebność oblicza się na około 4000 par. Wpływ na to ma głównie stosowanie pestycydów w rolnictwie, które zabijają owady i tym samym pozbawiają dudka pokarmu.

Jednocześnie musimy pamiętać, że ten ptak z rodziny dudków swoje gniazda zakłada najczęściej w dziuplach, a człowiek często bezmyślnie wycina takie drzewa, przez co dudek traci swoje lokum i miejsca lęgowe. Dodatkowo dudek przegrywa konkurencję z innym, ekspansywnym gatunkiem – szpakiem, który również swoje siedliska umiejscawia w dziuplach drzew.

www.lefafe.pl