naukowe.waw.pl

Najbardziej rozprzestrzenionym gatunkiem płetwonogich jest foka pospolita. Ten sympatyczny ssak zamieszkuje wody klimatu umiarkowanego, subarktycznego i na wybrzeżach mórz strefy okołobiegunowej. Możemy ją również spotkać na wybrzeżach Atlantyku i Pacyfiku.

W Atlantyku możemy tego ruchliwego ssaka spotkać od brzegów Portugalii aż po Meksyk, co daje nam prawo do stwierdzenia, że foka pospolita jest prawdziwą królową mórz. Można ją też oczywiście spotkać w morzach Bałtyku, w którym jej populacja wynosi około 700 osobników. Długość ciała dorosłych osobników wynosi około 180 centymetrów.

Ciekawostką jest, że dymorfizm płciowy nie jest zaznaczony, więc na pierwszy rzut oka nie wiemy, czy spotkaliśmy pana czy panią fokę. Umaszczenie dla wszystkich przedstawicieli gatunku jest jasnoszare lub ciemnobrązowe. Foka pospolita charakteryzuje się słabym węchem, ale w zamian natura wyposażyła ją w bardzo dobry słuch oraz doskonały węch.

Czas trwania ciąży foki pospolitej jest bardzo zbliżony do ludzkiego i wynosi od 9 do 11 miesiący. Po tym czasie samica rodzi od jednego do dwóch młodych. Chodź poród następuje na lądzie, to młode już po kilku godzinach wchodzą do wody i doskonale pływają.

https://patatajek.pl/kategorie/55-bryczesy-meskie kot bengalski charakter