www.caparolcolorhouse.pl

Jest najstarszym, zachowanym i odnalezionym dywanem na świecie. Pazyryk, bo o nim mowa to odnaleziony w pierwszej połowie ubiegłego wieku dywan, który dziś podziwiać można w Petersburgu lub też zobaczyć replikę w Muzeum Dywanu Iranu. Nie wszyscy jednak dostąpią takiej możliwości, dlatego zainteresowanym opowiemy jak wygląda najstarszy, znany dywan na świecie. Część środkowa wypełniona jest motywem gwiaździstym, który powtarza się w aż czterech kolumnach.

Każda z nich liczy po sześć elementów. Na wzór gwiaździsty składają się krzyże różnokolorowe, które zostały na siebie nałożone pod odpowiednim kątem (45 stopni). Część środkowa jest prostokątna i otoczona została aż pięcioma specjalnymi obramowaniami, które oddzielone są od siebie za pomocą sześciu węższych obramowań posiadających kolorowe bloki. Bloki te z kolei ułożone są w sekwencji czarny – biały – czerwony – biały.

Pierwsze obramowanie zawiera powtarzalny motyw medalionu z gryfem. Medalion ten otoczony został przez kropki w dwóch kontrastowych kolorach – czarnym i białym. Kolejne obramowanie to 24 zwierzęta podobne do jeleni – być może to renifery lub łosie. Kolejne obramowanie to już symbole gwiaździste, zaś czwarte obramowanie tworzą ludzkie postacie na koniach lub będące w ich towarzystwie.

Ostatnie obramowanie stanowi motyw medalionu z wizerunkiem gryfa.

Meble do pokoju dziennego https://mextraschool.pl/152-meble-szatniowe