www.wowdevshop.com

Dywany towarzyszą nam od tysiącleci. Obok najstarszego – Pazyryka, istnieje szereg dywanów, kobierców, czy arrasów, które zasłynęły nie tylko regionalnie, ale i na całą Polskę, a nawet świat. Oto one. Najbardziej znanymi polskimi wyrobami są arrasy, które wykonywane były na zamówienie króla Zygmunta Augusta z dynastii Jagiellonów.

Ich wielką i niebywałą siłą jest precyzja oraz kunszt wykonania, a dzięki swojemu wyglądowi i misternemu wykonaniu uznaje się je za dzieła o walorze artystycznym. Zobaczyć można je na Zamku Królewskim w Krakowie, gdzie ucieszą nie tylko wprawne oko swoim wyglądem, na który składa się utkany z wełnianych nici wzór oraz dodatek jedwabiu i złota. Utkane zostały one metodą gobelinową. Jednak to nie nasze rodzime arrasy słyną na cały świat, a utkany na zamówienie szacha Tahmasa dywan, który miał stanowić podarunek do meczetu Szejka Safi.

Dywan liczący sobie ponad pół metra na przeszło metr (534 x 1152 cm) obejrzeć można dzisiaj w Londynie w Muzeum Wiktorii i Alberta. To jednak nie koniec ciekawych modeli. Najsłynniejsze okazy stanowiły zawsze towarzystwo królów, polityków, czy artystów. O wadze tego atrybutu świadczy zachowana dziś tradycja i symbolika … czerwonego dywanu, który rozwija się zawsze z okazji ważnych uroczystości.

www.wykladziny.pl/ www.pink-glasses.pl