Pralka jest urządzeniem obecnym praktycznie w każdym polskim domu – dla nas to oczywiste. Są jednak kraje na świecie, i to niekoniecznie daleko od nas, gdzie pralki nie stanowią już powszechnego sprzętu AGD w domach. Dobrym przykładem jest Norwegia, gdzie pralek w mieszkaniach jest relatywnie niewiele, ponieważ od lat upowszechniło się korzystanie z kolektywnych pralni. Są one zlokalizowane w różnych punktach osiedli lub na parterze bloków mieszkalnych. Dla nas jest to raczej abstrakcja, jednakże dla innych nacji coś normalnego.

Co zatem zrobić, aby domowe pralki służyły jak najlepiej przez możliwie długi czas? Jak się okazuje, możliwości w tym zakresie jest niemało. Jedna z najważniejszych spraw to regularna konserwacja pralki. Oczywiście nie chodzi o to, aby samodzielnie wykonywać techniczne przeglądy maszyny. No chyba że mamy w tym kierunku odpowiednie wykształcenie oraz umiejętności. Tym, co można zrobić domowym sposobem, jest czyszczenie pralki.

Działania w tym zakresie można uskutecznić dwojako – poprzez stosowanie gotowych środków chemicznych lub w oparciu o bardzo tanie, naturalne sposoby. W pierwszym przypadku mowa o specjalnych proszkach i płynach czyszczących i usuwających kamień. Mają one swoich zwolenników, jak również przeciwników. Jeśli nie chcemy sięgać po agresywną chemię, w sukurs przychodzą substancje, które są w niemal każdym domu. Naturalne i proste sposoby, aby pralka była czysta i świeża Soda oczyszczona – tania, powszechna i uniwersalna.

Jest jednym z najbardziej cenionych środków czyszczących z kategorii naturalnych i ekologicznych. Można wsypać jedno opakowanie do dozownika od proszku i wykonać pełne pranie bez rzeczy w bębnie. Metoda sprawdza się szczególnie w przypadku słabszych zabrudzeń, ponieważ w jej ramach nie wykorzystuje się żadnego kwasu. Jeżeli zależy nam na tym, aby jednocześnie odkamienić pralkę, dobrym pomysłem będzie zastosowanie mieszanki sody z kwaskiem cytrynowym. Dojdzie do reakcji chemicznej, w wyniku której kwas będzie rozpuszczał złogi kamienia.

Jeśli nie będzie go zbyt wiele, takie działanie raz na jakiś czas będzie wystarczające. Z kolei gdy celem jest naturalne odkażenie pralki, usunięcie źródeł nieprzyjemnych zapachów oraz przebarwień, znakomicie sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej i octu. Należy rozprowadzić ją wewnątrz bębna, a w szczególności na powierzchni kołnierza. Tam bowiem, zwłaszcza szczelinach, mogą w szybkim tempie gromadzić się zabrudzenia. Pasta powstrzyma rozwój bakterii, usunie też naloty oraz szlam.

Po paru godzinach pastę należy w całości usunąć wilgotną ściereczką. W każdym z wymienionych przypadków efekty powinny być w pełni zadowalające.