www.klo.sosnowiec.pl

Wilk od wieków fascynował człowiek. Ten niezależny i dziki ssak imponował nam zaradnością, tajemniczością oraz siłą i odwagą. Jednocześnie dookoła wilka powstało wiele mitów, legend i baśni. W utworach tych wilk przedstawiany jest niemal zawsze jako bohater negatywny, który czeka na każde potknięcie głównej postaci utworu, by potraktować ją swymi ostrymi zębami.

Jaki jest jednak w rzeczywistości wilk? Co sprawiło, że człowiek zdecydował się go oswoić i wpuścić pod swój dach? Czy wilk jest w rzeczywistości tak straszny, jak go opisują? Wilk to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, który licznie zamieszkuje tereny Eurazjii i Ameryki Północnej. Do jego głównych siedlisk należą lasy, równiny i bagna, ale można go też spotkać w górach. Wilk jest gatunkiem o skłonnościach terytorialnych, a średnia powierzchnia terenu zajmowanej przez jedną watahę wynosi od stu do trzystu kilometrów kwadratowych. Wataha liczy sobie około dwudziestu osobników, ale najczęściej spotykane są grupy tzw.

rodzicielskie, a więc składające się z samca i samicy, młodych i ewentualnie paru starszych osobników z poprzedniego miotu, które nie zdążyły jeszcze założyć własnej watahy.

kot bengalski charakter www.cyforwypolsat.pl