www.bambinowyszkow.edu.pl

Do wybicia stawu barkowego najczęściej dochodzi wśród sportowców uprawiających np. siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną oraz inne ekstremalne dyscypliny. Ten uraz przydarza się również wszystkim innym ludziom, choćby podczas upadku z wysokości na budowie albo w wypadkach samochodowych. W czasie urazu dochodzi do przemieszczenia się głowy kości ramiennej do przodu lub do tyłu względem panewki, c objawia się wielkim bólem. Leczenie zwichnięcia stawu barkowego jest procesem wieloetapowym. Czasami nie wystarcza nastawienie kości i unieruchomienie całej obręczy barkowej na miesiąc, często stan pacjenta wymaga interwencji operacyjnej, bo podczas urazu doszło np.

do złamań kości, uszkodzenia nerwów albo naczyń krwionośnych. Kompleksowe podejście specjalistyczne jest pierwszym etapem na drodze do uzyskania sprawności sprzed zdarzenia. Dalsze przywracanie sprawności polega na poddaniu się rehabilitacji, którą opracowuje i prowadzi doświadczony fizjoterapeuta. Terapia winna być zawsze procesem bardzo indywidualnym, ukierunkowanym na zlikwidowanie konkretnego urazu. Dobre efekty przynosi kinezyterapia, czyli ćwiczenia lecznicze. Są one na początku dość delikatne, nie powodujące obciążenia barku, z czasem jednak wprowadzane są ćwiczenia oporowe i ćwiczenia całej górnej kończyny.

W rehabilitacji równolegle na polepszenie stanu pacjenta działa również terapia manualna, leczenie farmakologiczne, głębokie masaże mobilizujące mięśnie a także plastrowanie, które stabilizuje uszkodzony wcześniej staw.