www.oce.info.pl

Ścięgno piętowe ulega często naderwaniu lub całkowitemu zerwaniu. Mimo, że jest bardzo wytrzymałą strukturą mogącą przenosić duże obciążenia, dochodzi do takich właśnie kontuzji. Powodem mogą być stany zapalne ścięgna, zwapnienia pojawiające się z wiekiem, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, częste i nieleczone mikrourazy, złe ukrwienie ścięgna Achillesa. Istnieją również powody wynikające z aktywności fizycznej.

W czasie regularnych treningów dochodzi do zbyt dużego obciążenia, co skutkuje zerwaniem ścięgna. Z kolei bardzo nieregularne ćwiczenia, bez prawidłowej rozgrzewki i gimnastyki rozciągającej też są niekorzystne, bo następują nagłe szarpnięcia, których ścięgno nie wytrzymuje. Równie niekorzystne jest uprawianie sportu na twardej powierzchni, jeśli się ma źle dopasowane obuwie. Zerwanie może także nastąpić w bezpośrednim kontakcie sportowców na boisku albo podczas biegu.

W chwili zerwania ścięgna Achillesa występuje bardzo silny ból, podskórny wylew i obrzęk. Nie można dotknąć obolałego miejsca i nie da się chodzić. Konieczne jest wtedy założenie szwu przezskórnego albo zrekonstruowanie ścięgna za pomocą przeszczepu z innego mięśnia. Po operacji coraz rzadziej wkłada się kończynę w gips, raczej istnieje tendencja do stosowania metody funkcjonalnej.

Pacjent otrzymuje ortezę, która umożliwia poruszanie stopą( z wykluczeniem pozycji grzbietowej) i przystępuje do rehabilitacji. Powrót do pełnej sprawności twa kilka miesięcy i jest procesem kilkuetapowym.

szczepienia hurtmedyczny.pl